• A-
  • A
  • A+
Perşembe, 03 Ekim 2013 12:54

Tuvalet Eğitimi

Yazan 
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Tuvalet alışkanlığı,belirli bir olgunluk sonucu oluşur.Yeterli zihinsel ve bedensel gelişim olmadan, bu alışkanlık gerçekleşemez.

Tuvalet eğitimine başlamak için uygun zamanı nasıl belirleyebilriz? Çok erken başlamak zararlı olur mu?

Çocuklar genellikle 2-3 yaşları arasında, tuvalet eğitimine başlamak için hazır olurlar.Bu dönemde oturağa sızlanmadan oturabilmeye ve kısa bir zaman içinde kendi ihtiyaçları doğrultusunda,oturağı alıp kullanabilmeye başlarlar.Her ne kadar küçük yaşta tuvalet eğitimine başlansa da ,çocuğunuz olumsuz bir yaklaşım göstererek işbirliğine yanaşmayabilir.Anne çocuğu oturağa zorla götürme hatasında bulunduğu takdirde, çocuk bunu reddedecektir ve çocuğun küçük ya da büyük tuvaletini altına yapmasıyla dabu girişimler bir çatışma halini alacaktır.Bunun sonunda, anne daha fazla uğraşmayacak ve çocuğun altını bağlayarak,ona tuvaletini altına yapması için istenmeyen bir mesaj vermiş olacaktır.Çocuk da daha fazla mücadele etmeyecek ve altına yapmayı sürdürecektir.

Çocuğunuz, büyük tuvaletini oturağa yaptığında,çok abartılı tepkiler vermekten kaçının.Bazı ana-babalar bu konuda savurganca övgüler yağdırarak büyük tuvaletin, karşılıklı ilişkide merkez haline gelmesine yol açar.

Çocuğa eğitimi sırasında,yüksek düzeydeki endişelerinizi yansıtmamaya özen gösterin.Sabırlı ve dingin olun.Acelecilik gösteren ebeveyni uyarın.Kontrolü kazanabildiği yaşın bir önemi yoktur.Bu nedenle yakınlarınızla yarışa girme tuzağına düşmeyin.''Temiz'' sözcüğünün sık kullanımı, bu yanlış tutumun bir işaretidir.Çocuğunuzu ''temiz'',diğer çocukları ''pis''olarak nitelendirmeyin. 

Gece altını ıslatma kaç yaşından itibaren patolojik sayılır? Gece yatağını ıslatma durumunda çocuğa nasıl davranmalıyız?

Gece altını ıslatma, 4 yaşından itibaren bir sorun olarak değerlendirilir. Çünkü 4 yaş çocuğu, artık idrarını gece ve gündüz kontrol edebilecek biyolojik olgunluğa erişmiştir.

Alt ıslatma(enürezis) 2 biçimde görülebilir. Bunlardan ilki, birincil enürezistir.Bu tip, sinir kaslarının kontrolünün gelişimindeki aksaklıktan kaynaklanır. Yatak ıslatma sorununun hemen hemen %75-80'ini oluşturur.Geri kalan %20-25 oranındaki enürezis, ikincil enürezis adını alır.

Bu tür alt ıslatma olayında tuvalet kontrolü oluştuktan sonra bir gerileme söz konusudur.İkincil enürezis, tipik olarak yeni bir kardeşin doğumu ya da yeni bir eve taşınma gibi bazı ruhsal gerginlik durumlarında ortaya çıkar.

Bu etkenler, çocuğun bir süre için daha olgunlaşmamış davranış biçimlerine dönmesine neden olur.Bazı uzmanlara göre, özellikle bu gerileme türü, çocuğun annesine olan öfkesinin sembolik bir ifadesi olarak yorumlanabilir.

Alt ıslatmanın ilkokul yıllarında hala süregelmesi halinde,önce sorunun kaynağını saptamak amacıyla bu duruma yol açabilecek çeşitli etkenler araştırılmalı , varsa ortadan kaldırmak üzere yerine göre organik ya da psikolojik tedavi yoluna gidilmelidir.

Kaynak: H. Yavuzer

Psk. Ayça Bilgin OKTAY

Okunma 2588441 defa
Super User

Donec sed odio dui. Maecenas faucibus mollis interdum. Aenean eu leo quam. Pel-lentesque onare sem lacinia quam venenatis vestibulum. maecenas faucibus mollis interdum. Website: smartaddons.com

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

İletişim